YARIŞ

Yarış takımına nasıl katılabilirim? tıklayınız.

İtü Yelken 2018-2019 yarış takımı için tıklayınız.

İtü Yelken 2017-2018 yarış takımı için tıklayınız.

Yarış nedir? Yat yarışı nedir? Centerboard nedir? One design yarış nedir? IRC nedir?

Ülkemizde ve Dünya’da 2 çesit yaris ön plandadir. Birincisi ‘one-design’ yani tek tip ayni teknelerin yaristigi yarislardir. Bu tekneler birbirleriyle tamamen ayni olduklari için rekabette çok fazladir. Bu teknelere örnek olarak olimpiyatlarda da kullanilan Laser ve 470 verilebilir.

İkincisi ise handikapli yarislardir. Bu çesit yarislarda ise farkli özelliklere sahip tekneler ayni rota da birbirleriyle yarisirlar. Teknelerin özellikleri birbirlerinden farkli oldugu için teknelere ‘rating’ denilen katsayilar verilir ve yaris sonunda teknenin bitirme süresi bu rating ile çarpilir. Bu katsayilar teknenin boyu, agirligi, yelken alani, direk uzunlugu ve bunun gibi baska bir çok deger belli bir formüle yerlestirilerek belirlenir. Bu formüllerin baslicalari IRC, ORC ve PHRF’tir. Ülkemizde ve Dünya’nin bir çok yerinde de IRC sistemi tercih edilmektedir.

ROTALAR PARKURLAR

Rotalarida ikiye ayirabiliriz

Cografi rota dedigimiz, cografi engeller(ada,burun) kullanilarak yapilan ve hazirlanan rotalardir.

Samandirali rota*daha düzgün bisey aklina degistirirsin* da ise hakemler tarafindan rüzgarin yönüne göre atilan çesitli sayilarda samandiralar kullanilarak parkur olusturulur. Bunlardan en çok kullanilan çesit ise orsa ve pupa ayaklarindan olusan sosis rotadir.

Yelken yarisini diger sporlardan ayiran bir özellik ise puanlama sistemidir. Içerisinde birden fazla yaris yapilan organizasyonlarda ve kupalarda 1. olan tekne 1, 2. olan tekne 2 puan alir ve bu sekilde puanlama devam eder. En düsük puana sahip olan tekne kazanmis olur.

Katıldığımız Yarışlar:

  • EDHEC 2012 – 2011 – 2010 – 2009 – 2007

Detaylı bilgi ve yarış hakkında: http://ituyelkenedhec.blogspot.com.tr/

  • CAMPUS CUP

İTÜ YELKEN CAMPUS CUP ‘ TA 2016
18 kişilik ekibimiz 25 Mart akşamı kampüsten ayrılarak yolculuğa başladı. 26 Mart sabahı Netsel Marinaya ulaşan ekip, eşyalarını teknelere yerleştirdikten sonra marinada güzel bir kahvaltı ile seyahat yorgunluğunu atıp kumanya alışverişlerini yaparak öğlenden önce Marmaristen 2 tekne halinde ayrıldı.
Bir süre yelkenli seyir yapan ekipler havanın sertleşmesi ile yelkenleri indirip motor ile yola devam etti. Çiftlik koyuna ulaşıldığında tekneler bordalandı ve akşam yemeği hazırlıkları başladı. Ekibin bir kısmı ilk seyrin yorgunluğunu atmak için teknelerine çekilirken bir kısmı da etrafı keşfe çıktı. İlk gün bu şekilde geçerken ertesi günün hava koşullarına bakılarak sabah çıkılması gereken saat ve rota belirlendi. Ertesi sabah yolculuk hazırlıkları başladığında havanın hala sert olması sebebi ile biraz daha beklemeye karar veren yelkencilerimiz kara antrenmanı yaparak günün ilk ışıklarını selamladı.
Rüzgarın bir miktar dinmesi ile yola çıkan ekibimizin 2.durağı Bozukkale oldu. Saat 12.00 civarında Çiftlikten ayrılıp yelkenleri basarak yola koyulan ekip gün batımına yakın Bozukkale’ye ulaştı. Yine ekibin bir kısmı koyda doğa yürüyüşüne çıktı ve güneş batmaya yakın teknelere geri dönüldü. Bir süre dinlendikten sonra akşam bu güzel ve sessiz koyun tadı çıkarıldı. Sonraki gün için Bozburun’u hedef alan yelkencileri tatsız bir hava bekliyordu. 35-37 knota ulaşan havada zorlu seyrini sonlandıran ekip Bozburun’a ulaştığında eksilen kumanyaya takviye yapmak için alışveriş fırsatı yakaladı. Ertesi gün de havanın fırtınalı olması beklendiği için denize açılmak yerine Selimiye’ye gitmeye karar verildi. Öğlen saatlerini Selimiye’de geçiren ekibin bir kısmı zamanını güzel bir yemek ile değerlendirirken bir kısmı da denize girmeyi tercih etti.
Marmaris marinaya geri dönülmesi gereken gün gelmişti ve ekibi uzun bir yolculuk bekliyordu. Yaklaşık 8 saat sürecek yolculuk için hava önceki günlere göre yelkene daha elverişliydi. Sabahın erken saatlerinde yola koyulan iki tekne kahvaltılarını yolda yapmayı tercih etti. Ardından yelkenler basıldı ve 17.00dan önce Marmaris’e ulaşıldı. Yarıştan önceki 2 gününü antrenman yaparak geçirmek isteyen yelkencilerimiz geceyi marinada güzel bir yemek eşliğinde geçirdi.
Yarışa katılacak diğer arkadaşlarımızın da katılımıyla 31 Martta antrenmanlar başladı. IRC0’da yarışacak yarış takımımız ilk antrenman gününü Oceanis40’ta yarışacak olan diğer iki takım ile birlikte antrenmana çıkarak geçirdi.
Yarıştan önceki son günde 3 takım da sabahın erken saatlerinde teknelerinde yerini aldı ve havanın gelmesiyle vakit kaybetmeden tekrar antrenmana çıktı. Yaklaşık 6 saat süren antrenmanlarını tamamlayan yelkenciler marinaya dönerek yorgunluğunu atıp erkenden otele çekilerek yarış hazırlıklarını tamamlamış oldu.
Ve yarış günü geldi çattı. 10.55’te verilecek start havanın oturmaması sebebiyle biraz gecikti. 11.30 civarı başlayan ilk yarışta IRC0’da Farr40 teknesi ile yarışan yarış takımımız 5. olurken IRC4 ve IRC5’te Oceanis40 ile yarışan Cornealian ve Ametist tekneleri yarışı 2.lik ile bitirdi. Günün ikinci yarışını IRC0’da yarışan takım 2. IRC4 ekibimiz 2. IRC5’te yarışan ekibimiz ise 3. olarak tamamladı.
Yarışın 2.günü özellikle IRC0 ve IRC5’te yarışan ekiplerin 2.liği garantilemesi için büyük önem taşıyordu. Fakat malesef gelmek bilmeyen hava sebebiyle saat 14.00’a kadar start alınamadı. Komitenin parkur hazırlıklarına başlaması ile start alanında yerini alan teknelerimiz iyi start alarak yarışa başlamıştı. Malesef git gide azalan hava sebebiyle yarış, komite tarafından iptal edildi.
Marinaya dönen ekiplerimiz ödül töreni için MIYC’ta toplandı ve törende IRC4’te 2.lik, IRC5’te 3.lük ile sonuçlanan derecelerinin kupalarını aldı.
Marmaris International Yacht Club’ın düzenlediği 8.Geleneksel CampusCup yarışında okulumuzu temsil etmenin ve derece alarak evimize dönmenin mutluluğunu yaşıyor ve sizinle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

  • URLA JIMMY KEY CUP

İzmir Urla “universail cup 2013” Yarışın en büyük özelliği isminden de anlaşılacağı gibi her teknede bir üniversiteden öğrencilerin olmasıydı. Her üniversiteyi bir tekne misafir ediyordu bu yarış boyunca biz bu yarışa 4 kişi gittik. Gitmeden önce tekne sahibimiz can beyle iletişim kurduk ve Cuma sabahı orda buluşmak için sözleştik. Cuma günü orda bizi çok güzel şekilde karşıladılar tekneye götürdüler tekneyi ve birbirimizi biraz tanıdıktan sonra öğle saatlerinde yarıştan önce ilk antrenmanımıza çıktık havanın hafif olmasına rağmen 3–4 saatlik güzel bir antrenman ve sonrasında adalar etrafında güzel bir gezinti yaptık. Karaya döndüğümüzde hepimiz yorulmuştuk. Can bey akşamları teknede kalabileceğimizi söylemişti yani teknede kalacaktık. O günün akşamında aileleriyle beraber yemek yedik onlarla da tanıştık hepsi çok misafirperver insanlardı. Ertesi günkü yarış için hepimiz çok heyecanlıydık. Sabah erkenden yarış hazırlıkları başladı bütün tekneler üniversiteler gelmişti marinaya. Tüm hazırlıklar bitmişti ama Maalesef rüzgârımız pek yoktu 12 gibi hakem teknesi çıkınca bütün teknelerle beraber bizde çıktık denize hakemler şamandıraları atmaya çalışıyorlardı ama yarış için yeterli rüzgar yoktu 2–3 saatlik bir beklemenin ardından o günlük yarışlar iptal oldu. Bütün tekneler urlanın güzel güneşinde denize girmek için bir koya gitti.  Bizde diğer okullardaki arkadaşlarımızla tanışıp denize girip eğlendik. Akşam tanışma kokteyli vardı yarış kapsamında düzenlenen yelkenci gençlerin tanışmasına yönelik orda birçok farklı yerden kişilerle iletişim kurduk tanıdık onları. Güzel bir akşam sonrasında ertesi sabah tekrar rüzgârsız bir günle uyandık ama bu sefer 11 gibi rüzgar biraz geldi  herkes denize çıktı ve yarış başladı. Güzel bir starttan sonra gayet güzel gidiyordu yarış bizim için tabi ki heyecan ve kazanma isteği vardı hepimizde. Yarış rotasının yarısına geldiğimizde birden rüzgar yön değiştirdi ve yarıştaki tüm dengeler değişti elimizden geleni yaptık ve birçok tekne arasında  4. olduk . Karaya döndüğümüzde bütün teknelerde bir toplanma telaşı başladı yarışlar bitmişti güzel bir ödül töreni yapıldı kazananlar ödüllerini aldılar ve vedalaşıldı seneye görüşmek üzere diyerek. Bizde bizi ağırladıkları için herkese teşekkür ederek kazandığımız tecrübe ve memnuniyetle İstanbul’a geri donduk.     Yağmur Gürkan

  • İSTANBUL BÖLGESİ YAT YARIŞLARI
  • TAYK VE İYK TROFESİ
  • GÜNEY YARIŞI ( AŞŞA YARIŞI )
  • YURT İÇİ ÜNİVERSİTELER ARASI ONE DESING YARIŞLAR