İTÜ YELKEN 2017-2018 TÜZÜK

-Antrenmanlar ücretsizdir ve tekne müsait olduğu sürece denize çıkılabilir.
-Antrenmanlara katılma şartı, İTÜ YELKEN mensubu olmak ve tüm eğitimleri (temel, balon, yarış) tamamlamış olmaktır.*
-Yarışa katılabilmek için ayda en az 3 antrenmana çıkılmak zorundadır.
-Yarış eğitimine başlayan üyeler de antrenmana dahil olabilirler ancak öncelik eğitimini tamamlamış kişilerde olacaktır.
-Yarışa adam çıkmadığı durumda o yarışa katılım gösterilmeyecektir.
-Yönetim kurulu ve yarış takımı ayrı olacaktır.
-A ve B takımları arasındaki geçişler şeffaf olacak, kişiye özel hak tanınmayacaktır. -Yarışlara katılacak kişiler arasında yapılacak seçimlerde, antrenmanlara katılım oranına bakılacak, eşitlik durumunda etkinliklere katılım ve kulüp içi çalışmalar göz önünde bulundurulacaktır.
-Kara antrenmanları yapılacak, ancak zorunlu olmayacaktır. Bunun yanında yarışlara çıkarılacak takımlar ile ilgili seçimlerde kadroyu belirlerken, aynı sayıda deniz antrenmanına çıkan kişiler arasında seçim yapılacak olur ise kara antrenmanlarına katılım göz önünde tutulacaktır.
-Antrenman takvimi 2 hafta önceden kesinleşecektir, eğer gelinemeyecek ise, en az 3 gün öncesinden durum bildirilecektir.(Okul ile ilgili o gün sınav olması dışında hiçbir mazeret kabul edilmeyecek, devamsızlığa yazılacaktır.)
-Her antrenman takvime işlenecek ve yarışa çıkacak ekip bu şekilde belirlenecektir.
-Sene başında, herkesin ders programı alınacak, ders programlarına en uygun antrenman planı hazırlanacaktır. Hazırlanan programlarla ilgili onay alınacak, onay alınan antrenmanlara, 2 den fazla devamsızlık yapan kişiler, takımlar arası geçiş yapacak ya da açığa alınacaktır.
-Antrenman saatinden en az 15 dakika önce ofiste olunmalıdır.
-Antrenman, tekneye ayak basıldığı anda başlar ve karaya ayak basılana kadar devam eder.
-Antrenman sırasında tekne üzerinde sigara içmek yasaktır.
-Geçerli bir mazeret olmadığı sürece antrenmana geç kalınmayacaktır. Mazeretler dümenciye ve takım kaptanına bildirilecektir. Kayda alınacaktır.
-Tekne üzerindeki her şey antrenman ve yarış sonrası düzgünce toplanacak, tekne ve iskotalar yıkanacaktır.
-Yarış takımındaki kişiler sorumluların bilgisi dahilinde başka teknelerde yarışabilirler, ancak her zaman için öncelikleri İTÜ YELKEN yarış ve antrenmanları olmalıdır.
*Hedef Yelken sorumlularının onayı dahilinde eğitim zorunlulukları esnetilebilir.